Культурна скарбниця Дніпра

Дніпровська Центральна міська бібліотека

Дніпровська Центральна міська бібліотека та 30 її філій – це один з
найбільших бібліотечних закладів України, який забезпечує кожному
мешканцю Дніпра вільний доступ до інформації, до культурного надбання людства.

Саме тут кожен дніпрянин і випадковий гість міста має нагоду знайти
необхідну інформацію, або щось своє, те, що відкликається в його серці і торкається душі.

Центральна міська бібліотека Дніпра – це дім книги, де на шести
поверхах будівлі розмістилися понад 500 тисяч паперових та електронних видань 115 мовами світу, здатних повідати читачам незліченну кількість життєвих подій, зворушливих казок, фантастичних оповідей, захопливих фактів, розповісти історію цілих поколінь і донести багато нової інформації для допитливих і примхливих поціновувачів літератури. Щороку бібліотеку
відвідують понад 260 тисяч читачів.

Сучасна будівля бібліотеки знаходиться в центральній історичній
частині м. Дніпро на вулиці Воскресенській, 23. Книгозбірня облаштована для зручного і вільного перебування в ній людей із особливими потребами, щоб кожен охочий міг користуватись послугами без перепон і обмежень.

8 відділів Центральної бібліотеки забезпечують обслуговування
користувачів.

Відділ художньої літератури може задовольнити потреби читачів із
різними смаками. Тут кожен знайде собі книгу до душі, будь це
пригодницький твір, детективна загадка, роман про кохання, дитячі
віршовані оповідання чи краєзнавча література. Перлиною відділу є огляди класичної літератури та інтригуючі розповіді про життя і творчій шлях письменників.

Родзинкою бібліотеки є тренінговий центр, в якому проходять
навчання діти і дорослі, які бажають опанувати інформаційно-технічні професії чи дізнатись про численні можливості у роботі із персональними комп’ютерами та гаджетами. До речі, Дніпровська Центральна міська бібліотека однією з перших публічних бібліотек України ще у 90-ті роки розпочала впровадження новітніх інформаційних технологій. В електронному каталозі бібліотеки нараховується понад 600 тис. бібліографічних записів, діє локальна комп’ютерна мережа, створені власні веб-сайти, користувачі мають доступ до електронних ресурсів бібліотеки та мережі Інтернет.

Інформаційно-бібліографічний відділ надає відповіді на читацькі
запити і підказує, де можна знайти потрібну інформацію серед сотень тисяч ймовірних джерел.

Міжбібліотечний абонемент допомагає читачам отримати книги що
перебувають в інших бібліотеках міста.

Відділ галузевої літератури надає відвідувачам літературу з різних сфер буття. Тут можна знайти практичні поради для життя в реальному світі, а саме літературу що стосується техніки, точних наук, біології, психології, історії, та інші.

Англ.розмовний клуб
Відеопокази в БУД для школярів, жовтень 2019

Унікальний відділ – зал рідкісної книги, що може здивувати
найстарішими екземплярами, і незвичними виданнями, які можна порівняти із книжковими динозаврами.

Соціокультурний центр бібліотеки – вільний простір, розділений на
декілька зон, де знайдеться місце для настільних ігор із друзями чи на
приставці, презентації нових книг і зустрічей із письменниками, перегляду і обговорення культового чи документального кіно, психологічного тренінгу, проведення майстер-класів, проведення лекцій чи інших просвітницьких заходів. Тут також можна відвідати мистецькі лекції, ознайомитися із літературою на запропонованих виставках і скористатись комп’ютером задля власних потреб.

Відділ документів з питань мистецтв радує своїх відвідувачів
мистецькими експозиціями від місцевих художників, фотографів та майстрів. Сюди люблять приходити люди аби наповнити духовну скриньку через споглядання прекрасного та доторкнутись до мистецького світу.

Відділ документів іноземними мовами допоможе дізнатись більше про культури країн і народів, опанувати іноземну мову і поринути в світ, де діють інші закони і дотримуються інших правил. Окрім знайомства із мовчазними іншомовними мешканцями, у відділі можна відвідати розмовні клуби і попрактикуватись з тими хто вивчає мови. Окрім цього тут розташований етнокультурний центр, де проходять мовні курси, майстер-класи, та виставкові проєкти.

Частими гостями Центральної бібліотеки є творчі особистості –
письменники, поети, літератори, художники, мистецтвознавці, музиканти, фотографи, театрали, дизайнери та інші люди мистецьких професій. Саме тут вони черпають натхнення, проводять виставки, обговорюють плани і подальші соціальні проєкти у співпраці із іншими креативними особами. У лекційній залі щотижня проводяться різноманітні заходи – лекції, музичні вистави, презентації, тренінги тощо.

У книгозбірні звичайна на перший погляд подія перетворюється на
теплу атмосферну зустріч у колі однодумців. Тут затишно і приємно
проводять час люди різних професій, вікових категорій, статусу та поглядів, яких об’єднують спільні інтереси і жага створення нового.

У 2019 році в Центральній міській бібліотеці з’явився новий відділ –
Бібліотека української діаспори ім. сенатора Джона Маккейна. Завдяки сучасному дизайну приміщення та унікальному фонду, відділ став «родзинкою» міста, яким пишаються городяни і який відвідують туристи з інших міст та країн.

Ідея цієї бібліотеки з’явилася у 2018 році, під час знайомства нашого
мера Бориса Філатова з українським емігрантом, вченим і філантропом Володимиром Пилишенком. Під час робочої поїздки делегації Дніпра на чолі з мером до кількох американських міст, в одному з них, а саме у Рочестері, відбулася ця знакова зустріч, знайомство Бориса Альбертовича з величезною книжковою колекцією пана Володимира, і, власне, було прийняте остаточне
рішення передати бібліотеку в Дніпро. Цього ж року відбувся візит В.
Пилишенка з родиною до нашого міста, під час якого було затверджено місце розташування Бібліотеки.

Фундатор бібліотеки Володимир Пилишенко і мер Дніпра Борис Філатов на відкритті, вересень 2019

Бібліотека урочисто відкрилася на День міста у 2019 році і на
сьогоднішній день нараховує близько 5000 примірників рідкісної української літератури, що видавалася за межами України і здебільшого була заборонена в СРСР. Більшість колекції складає література історичного та політичного характеру, мистецькі альбоми та художня література наших закордонних класиків. Окрему частину приміщення відведено для експозиції, що присвячена історії визвольних змагань, і, зокрема, діяльності УПА: рідкісні періодичні видання, книги про історію, які видавались в ті часи, кліше для
друкування фінансових розписок УПА бофонів тощо.

Бібліотека названа на честь американського сенатора Джона Маккейна, який був великим другом України і мав чітку позицію, на відміну від багатьох інших західних політиків, щодо захисту України від російської агресії, що триває і досі. Маккейн приїжджав до України під час Революції гідності, виступав на майдані Незалежності, зустрічався з українськими політиками. У 2015 році сенатор відвідав наше місто та зустрівся з Борисом Філатовим. Саме ця подія поклала початок дружби Маккейна та міста на Дніпрі.

Окрім Володимира Пилишенка і громади Рочестера, у створені
бібліотеки допомогли члени діаспори з Саут-Баунд-Бруку штату Нью-
Джерсі, а також окремі благодійники з інших міст США.

Крім великого книжкового фонду і фонду періодичних видань, життя
Бібліотеки української діаспори наповнено різноманітними заходами: лекціями, відео показами, екскурсіями, фотосесіями, записами інтерв’ю та відео презентацій.

Одночасно з реставрацією рідкісних примірників, з кінця 2020 року
почалася робота над «оцифровкою» рідкісних видань. Наша амбітна мета – зробити електронні копії всього нашого фонду.

Запрошуємо українців діаспори в гості і закликаємо долучатися до
проекту, адже це лише початок формування унікальної бібліотеки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *